Aero Blog Letecká škola Vyhlídkové lety Pronájem letadel O Aeroklubu Kontakt
cz en

Létání na svahu v Podhořanech

S příchodem podzimu termické aktivity v atmosféře slábnou a mohlo by se zdát, že plachtařská sezóna končí. Ale opak je pravdou. Podzimní větry, které začínají dout, se hodí nejen k pouštění draků, ale i k létání na svahu.

Pečlivým sledováním meteorologických matematických modelů na internetu jsme zavčas odhalili, že ve čtvrtek 21. 10. 2021 bude foukat vítr, ideální pro létání na tzv.“ Podhořanském svahu“.

O víkendu jsme jednoho Blaníka rozebrali a složili na transportní přívěs, počátkem týdne zahájili komunikaci s Aeroklubem Podhořany a ve čtvrtek ráno vyrazili do akce. Jedna parta vyjela z Havlíčkova Brodu a na přívěsu přivezla Blaníka, druhá skupina dorazila přímo z Prahy.  Celkem jsme byli 4 piloti, kteří dosud na svahu nelétali a jeden instruktor. V 10 hodin jsme se sešli na letišti v Podhořanech. Vítr již byl silný, ale foukal z jižních směrů. Složili jsme kluzák a čekali, až se vítr v souladu s předpovědí stočí na jihozápad. O půl jedné odstartovala první posádka. 

 

Svah fungoval nad očekávání dobře. Po vypnutí nad kopcem Skála hned vedle letiště jsme se chvíli seznamovali se zvláštnostmi létání na svahu a poté vyrazili k 28 km vzdálenému kamenolomu Štikov.

 

Svahový efekt byl tak silný, že bylo možno létat ve výškách od 100 do 1000 metrů nad zemí. Nad lomem jsme se otočili a hurá zpět k letišti. Po hodině létání jsme se let zakončili téměř kolmým přistáním (při přistávání proti silnému větru Blaník ve vzduchu téměř stál) zpět na letišti v Podhořanech. Piloti na přední sedačce Blaníka se vyměnili, předjela vlečná a už jsme zase letěli. Tento postup se opakoval celkem 4x.

V podvečer jsme složili Blaníka zpět na transportní vozík a vyrazili k domovu.

 

Tak snad zas někdy příště. Teď nezbývá než čekat, jestli se příznivá meteorologická situace nezopakuje.