Letecká škola Vyhlídkové lety Pronájem letadel Aero Blog O Aeroklubu Kontakt
cz en

Pilot kluzáků

Bezmotorové létání je královská pilotní disciplína. Láká-li vás létání v této nejpřirozenější podobě, připravíme vás na pilotování kluzáků nebo lehkých kluzáků. Osvojte si základy pilotování letounů bez motoru a létejte pro radost nebo soutěžte v létání s ostatními plachtaři.

Obě licence mají totožnou osnovu výcviku. Výcvik pilota lehkých kluzáků LAPL(S) klade na pilota nižší požadavky z hlediska třídy zdravotní způsobilosti a umožňuje tak létat většímu množství lidí, kteří by na vyšší třídu nedosáhli. Licence LAPL(S) však platí jen v Evropě a není možné vykonávat s ní lety za úplatu ani se věnovat instruktorské činnosti.

Chcete se přihlásit do výcviku pilota kluzáků nebo LAPL(S)? Kontaktujte nás

Průběh kurzu

Kurz se skládá z teoretické a praktické části. Každá z nich je zakončená zkouškou dovednosti.

Teoretická výuka

Před zahájením praktického výcviku je nutné absolvovat teoretickou pozemní výuku v minimálním rozsahu 90 hodin. V naší letecké škole máte na výběr ze dvou možností: skupinové a individuální teoretické výuky. Výuka je zaměřena na následující okruhy:

  • Všeobecné znalosti letadla
  • Plánování a provedení letu
  • Lidská výkonnost
  • Meteorologie
  • Navigace
  • Provozní postupy
  • Základy letu a spojení
  • Letecký zákon

Veškerou problematikou vás provedou zkušení instruktoři, mnohdy dopravní piloti, kteří vám vše vysvětlí na názorných příkladech a ochotně vám předají své bohaté letecké zkušenosti, rady a postřehy.

Před dokončením praktického výcviku je nutné úspěšně absolvovat teoretické zkoušky na Úřadu pro civilní letectví v PrazeRuzyni.

Praktická výuka

Rozsah praktického výcviku je předpisem stanoven na minimálně 15 letových hodin a nabízí dva druhy výcviku: univerzální (starty pomocí navijáku i aerovleku) a čistě aerovlekový.

Délka výcviku záleží na schopnostech žáka a jeho časových možnostech. Průměrná délka výcviku je 4—6 měsíců.

Cena výcviku

Cena od

na vyžádání

se skládá z

ceny za letoun L-13A Blaník, instruktora, navijákových a aerovlekových vzletů

Vstupní požadavky

Kdo vás bude učit létat?

Letadla pro výcvikové lety

Zajímá vás létání, chcete se zúčastnit kurzu Pilot kluzáků? Kontaktujte nás