Aero Blog Letecká škola Vyhlídkové lety Pronájem letadel O Aeroklubu Kontakt
cz en

Plachtařské soustředění 4. - 26.7.2020

V létě se má létat. A protože plachtaření je sport kolektivní (plachtař sám se do vzduchu nedostane), pořádá Aeroklub Letňany tradičně letní soustředění. Pro ty, kdož se nezúčastnili, je níže stručný přehled událostí.

Sobota 4.7.

Počasí nám přeje, na letišti vládne dychtivý optimismus.  Honza Koťan plánuje 1000 km. I ostatní tahají z kapes dlouhá pravítka.  Do vzduchu vyrážejí nejen ostřílení závodníci, ale i piloti méně zkušení a dokonce i loňský žák Matyáš.

Nakonec se ukázalo, že počasí přece jen nebylo až tak dělové. Honza musel zkrátit z 1000 km na 758, Tomáš Malík nahodil po uletění 748 km kousek před letištěm motor. Méně ambiciózní piloti ale zaznamenali pěkné výkony (1x600km, 1x500 km, 2x400km, 2x 200 km, 3x100 km). Letecký benjamínek Matyáš (s výcvikem začal před rokem) si připsal na konto první přelet v délce 113 km.

Neděle 5.7.

Po včerejšku panuje stále optimismus, ale počasí je přece jen o něco slabší. Výsledkem jsou 4 přistání do pole a jedna uletěná pětihodinovka (Filip Malík).

6.7. -11.7.

Počasí plachtění nepřeje. Jen v úterý se létalo místně. Chodíme po výletech a poznáváme krásy Vysočiny.

Neděle 12.7.

Konečně zase počasí! Natěšenost je veliká, předpověď optimistická, již brzy ráno naskakují na nebi kumuly.  Bohužel se poměrně brzy rozlévají do koláčů, které zastiňují zemský povrch.  I tak si Honza Kantor připisuje na konto šestistovku a Petr Hofman s Ivanem Tvrdíkem čtyřstovky. I přistání do pole byla.

Pondělí 13.7.

Dnes dlouhé tratě. Koťan +Kantor 800 km, I. Tvrdík + Švorc 600 km, Kolman + Čapek 500 km. Dokonce i náš aeroklubový manažer Martin se vydal na přelet a uletěl 443 km.  Bodovali i naši „mlaďoši“. Janek Cibulka -370 km a Lukáš Frossard 95 km. Výkony dnešního dne posunuly AK Letňany na 2. místo v Celostátní Plachtařské Soutěži (http://www.cpska.cz/public/index3.php?lpg=cps).

 

Pondělí 14.7.

Někdo musí do práce, někdo ne. Honza Koťan vyráží na 578 km, a aby podráždil pracující, posílá po whatsappu průběžné zprávy z letu. Počasí na západě je výborné a Honza protahuje hluboko do Německa. Nakonec je z toho 717 km. Lukáš Čapek doletěl na Mosquitu do Aše a zpět (500km). Byly i dvě třístovky, jedna dvoustovka a jedna stovka. 160 km na Alpinu nevypadá na první pohled nijak velkolepě, ale pro ultralehké letadélko je to docela výkon.

15.7.-21.7.

Zemědělci se asi radují, my ne. Počasí nám nepřeje a opět se chodí na výlety. Pouze v neděli proběhl místní provoz, který po poledni ukončily bouřky.

Středa 22.7.

Konečně se léto umoudřilo a dá se letět na přelet. Po propršeném týdnu je účastníků soustředění málo, ale o to větší je nadrženost. Podle předpovědi se má počasí směrem na západ prudce zlepšovat, a proto jsou tratě  voleny západním směrem: H.Brod-Aš-H.Brod (Malček), H Brod-M. Lázně- Křižanov-HB (Čapek).  A opravdu. Zatímco z brodu až do Příbrami jsou základny kumulů tak v 1000 m nad zemí, na Brdech rostou dostupy na víc než dvojnásobek. Bohužel ztráta rychlosti z prvního přízemního úseku se dohnat úplně nedá.

Kromě obou zmíněných pětistovek byly ještě ulétnuty  1x229 km (Schmidt) , 1x 199 km (Petrů) a 1x 166 km (Láznička)

Čtvrtek 23.7.

Účast je opět spíše menší, a počasí podobné. Na západě to má být super, ale je potřeba se tam dostat. P. Malček plánuje 635 km H. Brod – Marktredwitz (Bavorsko)- Feistadt(Rakousko)-H. Brod.

M. Schmidt  H. Brod- M. Lázně-H. Brod (414 km).

Z Brodu po Příbram je to opět plazení po zemi. Na brdech je třímetr do 2200 m a pak začíná plachtařský ráj. Z Plzně do Bavorska vedou řady kumulů, dostupy jsou 2300m . Po otočení Marktredwitz se rychlost ještě zvyšuje. Na Šumavě se základny zvedají do 2700 m. Jenže zdržení z úseku HB-Příbram je velké. Po otočení Freystadt termika prudce oslabuje, kumuly mizí a od Trhových Svin do Brodu to není let, ale poskakování po zbytcích večerních stoupáků.

Ale nakonec jsme oba doma.

Pátek 24.7.

Dnes výcvikové počasí. Létá se s žáky a pokračováky.  Oproti předpovědi, která věštila už po obědě bouřky nad letištěm, se bouřka udělala východně a nad letištěm panovalo krásné počasí s ukázkovými kumuly. Takže si všichni užili nečekaně pěkný den.

Večer se na letišti objevili závodníci, kteří si brali karavany a penály s letadly a odjížděli na závody.

Barvy Letňan budou na Mistrovství republiky v Táboře v příštích dnech reprezentovat J. Koťan (st.č. YA) a I. Tvrdík (LH).

Do Šumperka na Pohár Jeseníků odjeli J. Zezula, M. Urner aj. Švorc

Budeme jim držet palce.

  

Sobota 25.7.

Dnes opět výcvikový den. Petr Hofman sice odešel na přelet s hrdým úmyslem doletět do M. Lázní a zpět, ale pro počasí se musel od Blatné vrátit.

Morálním vítězem dne se stal Matyáš Hurtík, který přeletem 145 km splnil jednu z podmínek Stříbrného C.

 

Neděle 26.7.

Po dlouhé době se zas jednou povedlo rozpohybovat naviják. Žáci a pokračováci si to užili.